Czy każdy może śpiewać?

Oczywiście, że każdy!

Tylko pytanie w jakim celu, bo jeśli chcesz to robić tylko po to by prysznic był jeszcze bardziej przyjemny a warszawskie dyskoteki okrzyknęły Cię królem parkietu – to zgadzam się, każdy. Jeżeli chcesz to robić profesjonalnie, czy może nawet zawodowo – tutaj zaczynają się schodzy które ja nazywam predyspozycjami. 

To o jakie schody mi chodzi?

ŚPIEW – w zakresie profesjonalnego rozwoju – tu mamy jeden schodek już na wejście.

Mianowicie słuch muzyczny. Jeżeli chcesz to robić naprawdę dobrze, to słuch muzyczny jest podstawą. Czym jest słuch muzyczny? Świadomością wysokości dźwięku – to tak w olbrzymim skrócie 😉

To sprawdźmy: 

  • czy potrafisz powtórzyć dźwięk, jeden dźwięk który ktoś Ci zagra na jakimś instrumencie?
  • czy potrafisz powtórzyć ich więcej, określić który dźwięk jest wyżej, który niżej? 

To są takie podstawowe zadania, ale jeżeli nie masz z nimi problemu – to jesteśmy na dobrej drodze! 

Czasami bywa tak, że ktoś nie trafia od razu w dźwięk – co nie znaczy, że taka osoba nie ma słuchu muzycznego…bo jeżeli nie trafia – i wie, że nie trafia w dźwięk – to mamy do czynienia z innymi problemami – mianowicie: oddech, ustawienie aparatu mowy, wybór sposobu wydobycia dźwięku. Ten aspekt już najlepiej poruszać na zajęciach wokalnych. 

Inna ważna kwestia – to budowa naszego aparatu mowy, wady zgryzu, przegrody nosowej czy nawet problemy hormonalne – to wszystko również może utrudniać nam rozwój wokalny – to także wpływa na predyspozycje. 

Wiek? Szczerze? Nie ma znaczenia! Wszystko zależy od Twojej ciężkiej pracy i ile czasu poświęcisz na ćwiczenia – oczywiście nie przeginając w żadną stronę.;) 

Także podsumowując. Każdy może śpiewać! Każdy może zacząć! Każdy może kontynuować rozwój! Wszystko zależy od Twoich predyspozycji i oczywiście – od dobrego nauczyciela prowadzącego ! ;)) 

Niech moc będzie z Wami!!