Tune Times – Google świętuje urodziny Karola Szymanowskiego, Chopin online i bajeczna trasa Sanah

Google świętuje urodziny Karola Szymanowskiego

Google włączyło się do obchodów urodzin wybitnego polskiego kompozytora, Karola Szymanowskiego, prezentując specjalne Google Doodle w dniu jego 141. rocznicy urodzin, która przypadała 3 października. To wyjątkowe wydarzenie stanowi hołd dla artysty, który swoim talentem i twórczością zdobył miejsce w panteonie wielkich kompozytorów.

Karol Szymanowski przyszedł na świat 3 października 1882 roku w ukraińskiej wsi Tymoszówka. Jego rodzina miała szlacheckie korzenie, a młody Karol zaczął swoją przygodę z muzyką pod okiem ojca, kontynuując ją u lokalnego nauczyciela muzyki, Gustawa Neuhausa, który dostrzegł jego niezwykły talent kompozytorski. Później, studiując w Warszawie pod kierunkiem Zygmunta Noskowskiego, rozwijał swoje umiejętności i poszerzał horyzonty muzyczne.

Twórczość Szymanowskiego obejmuje kilkadziesiąt dzieł, w tym utwory solowe, kameralne, symfoniczne i wokalno-instrumentalne. Jego muzyka, chociaż na pewien czas zapomniana po II wojnie światowej, obecnie powraca do światowego repertuaru, dzięki wykonaniom i nagraniom najlepszych artystów.

Chopin online

W sercu Warszawy, gdzie historia i muzyka łączą się w harmonii, rozpoczął się spektakularny II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. To wydarzenie, które nie tylko kultywuje dziedzictwo wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina, ale także otwiera drzwi do fascynującej podróży przez muzyczną przeszłość.

Konkurs to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki klasycznej, a także dla tych, którzy chcą poznać ją bliżej. Wybitnie utalentowani młodzi pianiści z 14 różnych krajów, w tym Polski, Japonii, Włoch, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, zmierzą się z wyjątkowym zadaniem. Ich zadaniem jest ożywić dźwięki dawnych czasów, grając na oryginalnych fortepianach z epoki Chopina lub ich wiernych kopiach.

Co jeszcze jest wyjątkowe w tym konkursie? Odpowiedź brzmi – dostępność dla wszystkich. Przesłuchania można oglądać online na kanale YouTube Instytutu Chopina. To znaczy, że każdy z nas może stać się częścią tej muzycznej podróży, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. To prawdziwa okazja do wsłuchania się w subtelność i piękno kompozycji Fryderyka Chopina, tak jakbyśmy byli tam, w Warszawie.

Konkurs podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap to czas na zaprezentowanie swojego talentu, wykonując utwory Chopina, ale także dzieła Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i innych polskich kompozytorów z epoki Chopina. To nie tylko test umiejętności, ale także odzwierciedlenie wszechstronności młodych pianistów.

Drugi etap to już pełne zanurzenie w świat Chopina. To tutaj finaliści pokażą swoje umiejętności, wykonując m.in. pełen cykl mazurków, walca i sonatę tego wielkiego kompozytora.

A na zakończenie? Finale, który przyniesie niemal sportowe emocje. Finaliści zagrają Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Historycznej Martyny Pastuszki pod kierunkiem Václava Luksa. I to nie wszystko! Nagrody pieniężne czekają na zwycięzców: 25000 euro dla pierwszego miejsca, 20000 euro dla drugiego miejsca i 15000 euro dla trzeciego miejsca.

Oceniać uczestników będzie międzynarodowe jury złożone z uznanych ekspertów muzycznych, w tym Paolo Giacometti, Yves Henry, Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Olga Pashchenko i wielu innych.

Bajkowe koncerty Sanah

Sanah, która niedawno podbiła serca fanów stadionową trasą koncertową, wraca z kolejną niespodzianką! Tym razem artystka zaprasza nas do bajkowego świata poezji w autorskich muzycznych aranżacjach. Trasa “Poezyje i Nie Tylko” obiecuje być niezwykłym doświadczeniem dla wszystkich miłośników jej muzyki.

Już w piątek, 6 października o godzinie 12:00, bilety będą dostępne na eventim.pl. Nie przegapcie tej okazji, żeby być częścią tego wyjątkowego muzycznego świata, który stworzy dla nas sanah. To obowiązkowy punkt w kalendarzu dla wszystkich fanów dobrej muzyki i niebanalnych koncertów.